ATOD NSW Scholarship Competition

May 30, 2017

Every year our DC soloists compete in one of the Australian Teachers of Dancing’s most prestige awards the ATOD NSW Scholarship and Australasian Scholarship. Those who are placed in the top 4 positions in NSW go on to compete in the Australasian Scholarships. The competition categories are Ballet, Tap, Jazz and Hip Hop and monetary winnings are offered to students.

 

ATOD NSW - JUNE COMPETITION (Sunday 11th June) 

 

Mini Tap

2nd – Isabella Khoury

3rd – Anastasia Fokas

Highly Commended – Stella Vardanega

 

Sub-Junior Tap

1st – Charley Morgan (pictured far left)

3rd – Alexander Pavan

Highly Commended – Isabella Ho Shon

Commended – Caitlin Callus

 

 

 

 

 

Junior Tap

3rd – Millie Newman

4th – Eloise Ellacott

Highly Commended – Isabella Palamara

 

Intermediate Tap

1st – Maja Buvac (pictured right)

2nd – Beth Newman

3rd – Sarah Saab

4th – Yvonne Hong

 

 

 

 

 

 

 

Senior Tap

1st – Bella Clarke (pictured left)

3rd – Jess Cavallaro

 

 

 

 

 

ATOD NSW - HIP HOP  COMPETITION (Sunday 11th June) 

 

 

 

Sub-Junior Hip Hop

1st – Sophie Dadge (pictured left)

Highly Commended – Casper Hong

 

Junior Hip Hop

1st – Millie Newman (pictured middle)

 

Intermediate Hip Hop

1st – Beth Newman (pictured right)

2nd – Lesieli Veehala

4th – Winona Dufrier

 

 

Senior Hip Hop

1st – Cecelia Veehala (pictured middle right)

2nd – Olly Di Coio

3rd – Jess Cavallaro

 

 

 

ATOD NSW - BALLET  COMPETITION (Sunday 4th June)

 

Mini Ballet
Highly Commended – Hannah The
Commended – Sophia Wong

 

Sub-Junior Ballet
2nd – Charley Morgan
3rd – Alexia Kalaboukas
4th – Sienna Lentini
Highly Commended – Gabi Foster, Yuuku Hiwatashi & Stella Vardanega
Commended – Isabella Ho Shon

 

Junior Ballet
2nd – Sophie Dadge
3rd - Sarah Saab
Highly Commended – Millie Newman & Zara Renel

 

Intermediate Ballet
2nd – Eloise Ellacott
4th – Julia Favotto

 

Senior Ballet
2nd – Tiana Rounis
4th – Rita Saab
Highly Commended – Beth Newman
Commended – Jess Cavallaro

 

 

ATOD NSW - JAZZ COMPETITION (Sunday 28th May)

 

Mini Jazz

2nd – Ariel Johnson

3rd – Stella Vardanega

Highly Commended – Jacinta Cappellutto, Katelyn Semaan, Sienna Lentini & Yuuki Hiwatashi

Commended – Bethany Milbourn & Amber Pavendranathan

 

 

Sub-Junior Jazz

1st – Zara Renel (pictured right)

3rd – Charley Morgan

Highly Commended – Alexia Kalaboukas & Caitlin Callus

Commended – Gabi Foster, Saskia Colvin & Juliette Stournaras

 

 

Junior Jazz

1st – Sarah Saab (pictured left)

4th – Kristabelle Leembruggen

Highly Commended – Millie Newman, Alessia Nardo

Commended – Eloise Ellacott, Sara Tilio & Emilia Venuto

 

 

 

Intermediate Jazz

2nd – Bella Clarke

3rd – Beth Newman

4th – Yvonne Hong

Highly Commended – Winona Dufrier & Louise Dos Santos

Commended – Julia Favotto & Maja Buvac

 

 

 

 

Senior Jazz

1st – Olly Di Coio (pictured right)

4th – Jess Cavallaro

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Please reload

Dance School sydney

Dorothy Cowie School of Dancing

DC Academy of Dance

Dance School Sydney

  • Facebook Clean Grey
  • Instagram Clean Grey